Hædersbevisninger i 2016 – Københavns Universitet

Oversigt over hædersbevisninger i 2016

Modtagere af sølvmedaljen for "Lang og tro tjeneste"

Medaljemodtager Ansat hos Indstiller
Revisorassistent
Kirsten Bundgaard Lund
Sydvestjysk Landboforening

Sydvestjysk Landboforening

Landbrugsspecialist
Holger Bjørnskov Pedersen
Jysk Landbrugsrådgivning

Jysk Landbrugsrådgivning

Salgschef
Peder Bjerregård Sørensen
Maskinfabrikken Cormall A/S

Maskinfabrikken Cormall A/S

Skovfoged
Jens Erik Dyssel Engel
Skovregion Østjylland, HedeDanmark A/S

Det Danske Hedelskab

Skovfoged
Bent Udengaard Andersen
Gravlunde Plantage

Dansk Skovforening

Regnskabsrådgiver
Niels Juhl Kristensen
Heden og Fjorden

Heden og Fjorden

Forretningsfører
Inger Margrethe Hansen
Dansk Slægtsgaardsforening

Dansk Slægtsgaardsforening

Assistent
Signe Nielsen
Vejle Amts Familielandbrug

Vejle Amts Familielandbrug

Regnskabsassistent
Frank Bødker Laustsen
Djursland Landboforening

Djursland Landboforening

Regnskabsassistent
Inge Lise Sanko
Djursland Landboforening

Djursland Landboforening

Planteavlssekretær
Anne Briks Jensen
Landboforeningen Gefion

Landboforeningen Gefion

Propritær
Bent Ivan Rasmussen
Carl Christian Suhr Kirketerp

Landboforeningen  Kronjylland

Landbrugsmedhjælper
Helle Vibeke Jensen
Landmand Lars Sjømann

Landboforeningen Midtjylland

Fodermester
Erik Jensen
Landmand Lars Sjømann

Landboforeningen Midtjylland

Økonomikonsulent
Jane Blach
DLS, Dansk Landbrug Sydhavsøerne

DLS, Dansk Landbrug Sydhavsøerne

Revisorassistent
Tove Martinensen
Vestjysk landboforening

Vestjysk Landboforening

Regnskabsassistent
Grethe Pedersen
Heden og Fjorden

Holstebro Struer Landboforening

Regnskabskonsulent
Jørn Aarøe
Sønderjysk Landboforening

Sønderjysk Landboforening

Revisorassistent
Hanne Pølund
LandboNord

LandboNord

Marianne Engelbrekt Frandsen Jysk Landbrugsrådgivning

Sydvestjysk Landboforening

Lærer
Birger Rasmussen
Agroskolen Herning

Agroskolen Herning

IT-controller
Poul Bække Olesen
LMO

LMO

Regnskabsassistent
Birgit Andersen
Heden og Fjorden

Holstebro Struer Landboforening

Chefsekretær
Else Bro
Sønderjysk Landboforening

Sønderjysk Lanboforening

Traktorfører
Jørger Gustafsson
Land & Skovbrugsejendom

Patriotisk Selskab

Kloaskmester
Johannes Høgsberg Kristensen
Thingstrup Maskinstation K/S

DM&E

Administrations- og Regnskabschef
Jytte Kildegaard Poulsen
Landboforeningen Gefion

Landboforeningen Gefion

Landmand
Henning Allermand
Kristian Petersen, Godsejer

Djursland Landboforeningen

Modtagere af sølvmedaljen "Den Fortiente til Ære"

Medaljemodtager Ansat hos Indstiller
Tage Egedal Christensen
Bestyrelsesmedlem
Bestyrelsesmedlem hos
A/S Nordjysk Agrocenter
og i ledelsen hos
Kimbrerskuet
A/S Nordjysk Agrocenter
og
Kimbrerskuet
Birthe Jensen
Husholdningskonsulent
NF Plus Kimbrerskuet ved NF Plus og Agri Nord
Chefkonsulent
Karl Børge Lind Pedersen
Landbrug & Fødevarer Landbrug & Fødevarer

Modtagere af sølvmedaljen "Beviis for en god borgers udviiste patriotiske fliid"

Medaljemodtager Ansat hos Indstiller
Tilgængelighedserklæring