Hædersbevisninger i 2013 – Københavns Universitet

Oversigt over hædersbevisninger i 2013

Modtagere af sølvmedaljen for "Lang og tro tjeneste"

Medaljemodtager Ansat hos Indstiller
Overassistent Karen Broeng Skyum LRØ LRØ
Skytte Vagner Dahl Iselingen Gods Øernes Landøkonomiske Selskab
Regnskabsassistent Kirsten Petersen Kolding Herreds Landbrugsforening Kolding Herreds Landbrugsforening
Godsarbejder Poul-Erik Skibsted Thomsen Ryegaard Land og Skovbrug Gefion
Driftsleder Knud M. Møller Ollerup Maskinstation Danske Maskinstationer og Entreprenører

Regnskabsassistent Birrit Sloth

Landscentret Heden og Fjorden Landscentret Heden og Fjorden

Salgskonsulent Bent Rasmussen

SPF-Danmark SPF-Danmark

Forvalter Jens Kejser 

Dybvad DLMI

Maskinmester Jens Ove Steensberg

VitaLys I/S DLG - Vitalys I/S

Receptionist Grete Birgit Hansen

Vestjysk Landboforening Vestjysk Landboforening

Afdelingsleder og revisor Preben Jensen 

Jysk Landbrugsrådgivning Jysk Landbrugsrådgivning

Maskinfører Palle Bjerre 

Skave Maskinstation Danske Maskinstationer og Entreprenører

Maskinfører Erik Saaugaard 

Skave Maskinstation Danske Maskinstationer og Entreprenører

Revisor Andreas T. Knudsen 

Jysk Landbrugsrådgivning Jysk Landbrugsrådgivning

Regnskabsassistent Bodil Kjeldsen 

Kolding Herreds Landbrugsforening Kolding Herreds Landbrugsforening

Revisor Jørgen Skov 

Landbrugsrådgivning Syd Sønderjysk Familielandbrug

Regnskabsassistent Margit Fabricius 

LHN LHN

Regnskabsassistent Anette Hansen 

Djursland Landboforening Djursland Landboforening

Regnskabsassistent Lillian Marxen 

Djursland Landboforening Djursland Landboforening

Driftsleder Niels Christian Nielsen 

Hejselt Hovedgård LandboNord

Revisor Anna Marie Knudsen 

LandboThy LandboThy

Regnskabsassistent Lilli Jensen 

AgriNord AgriNord

Receptionist Anna Flintholm Hansen 

Jysk Landbrugsrådgivning Jysk Landbrug

Afd.leder og reg.revisor Bodil Christensen 

Jysk Landbrugsrådgivning Sydvest Landboforening

Reg.revisor Villy Pedersen 

Jysk Landbrugsrådgivning Sydvest Landboforening

Økonomiassistent Alice Frederiksen 

LMO, Horsens LMO, Horsens

Økonomiassistent Ellen Andersen 

LMO, Horsens LMO, Horsens

Økonomikonsulent Aase Vestergaard 

LandboNord LandboNord

Revisorassistent Anny H. Elgaard 

LandboNord LandboNord

Driftsleder Erik Knudsen 

J.J.H. Mink Patriotisk Selskab

Landbrugsmedhjælper Kim Hansen 

J.J.H. Mink Patriotisk Selskab

Landbrugstekniker Keld Christiansen 

Bornholms Landbrug Bornholms Landbrug

Landbrugsmedhjælper Erik Bøgelund Jensen 

Spanggård Centrovice/Landbo Syd

SPF-Chauffør Flemming A. Jensen 

SPF-Danmark SPF-Danmark

Landbrugsmedhjælper Niels Thygesen 

Sølvbakkegård Djursland Landboforening

Revisorassistent Hanne Riddersholm 

Jysk Landbrugsrådgivning Jysk Landbrugsrådgivning

Traktor og maskinfører Preben Guldager 

Danske Maskinstationer og Entreprenører Bounum Maskinstation

Modtagere af sølvmedaljen "Den Fortiente til Ære"

Ingeniør Bendt Olsen Kongskilde Industries Kongskilde Industries
Driftsleder Erik Brædder Det Classenske Fideicommis DLS
Landbrugsmedarbejder Knud Schmidt Hansen Giesegaard & Juellund Godser Patriotisk Selskab

Driftsleder Lars Godtfredsen

Gårdejer Jens Ellegaard Gefion
Forvalter Henrik Møller Nielsen Godsejer Flemming Fuglede Jørgensen Godsejer Flemming Fuglede Jørgensen
Økonomimedarbejder Mona Schmidt Boe HedeDanmark HedeDanmark
Planteavlskonsulent Børge Thorsvad Andersen Landbo Limfjord Landbo Limfjord

Modtagere af sølvmedaljen "Beviis for en god borgers udviiste patriotiske fliid"

Leo Yding Sørensen

Dansk Erhvervsfjerkræ Erhvervsfjerkræsektionen i L&F

Tilgængelighedserklæring